Wybrzeże Albanii - wakacje już od 999 zł

Na wakacje: Wybrzeże Albanii, Albania

Przewodnik turystyczny: Albania/ Wybrzeże Albanii

Bezchmurna noc
2°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
0 km/h71°
Długość linii brzegowej Albanii wynosi 360 km. Oblewana jest przez dwa morza – Morze Adriatyckie na północnym-zachodzie, oraz Morze Jońskie na południowym-zachodzie. Na wybrzeżu jest kilka większych kurortów, wszystkie są wciąż rozwijającymi się ośrodkami o dobrej lub średniej infrastrukturze. Do obszaru wybrzeża można zaliczyć także rejon Szkodry nad Jeziorem Szkoderskim, który jest oddalony od morza o maksymalnie godzinę jazdy samochodem. Krajobraz wybrzeża albańskiego nieco przypomina sąsiednią Czarnogórę, przy czym nie dominują w nim surowe skały, lecz piaszczyste plaże, kameralne i rajskie zatoki oraz góry schodzące wprost do morza. Wrażenie, jakie sprawia ten monumentalny widok masywu o wysokości ponad 1000 m n.p.m. tuż nad brzegiem morza, zapiera dech w piersiach. Dodatkowo przepiękna nietknięta przyroda (na wybrzeżu jest kilka rezerwatów przyrody) zachwyca każdego, kto zapuści się w tę część Półwyspu Bałkańskiego. Woda przy brzegu jest czysta i przejrzysta i niemal wszędzie można się bezpiecznie kąpać. Atrakcją wybrzeża są z całą pewnością bunkry, które wybudowano w okresie reżimu Envera Hodży wzdłuż granic kraju (miały bronić przed zachodnim imperialistą). Obecnie wiele z nich jest zaniedbanych, ale niektóre (większe) przerobiono na restauracje, kluby i dyskoteki lub też z fantazją pomalowano. Wśród najważniejszych kurortów na wybrzeżu adriatyckim Albanii są Durres, Vlora i Shengjin, natomiast na wybrzeżu jońskim – Orikum, Saranda, Ksamil i okolice antycznego Butrintu.

Zobacz: oferty na wczasy na Riwierze Albańskiej w Travelplanet.pl

Regiony


 • Region Szkodry – obszar na północy Albanii przy granicy z Czarnogórą, którego głównym miastem jest Szkodra (Skadar).

 • Wybrzeże Adriatyku – północna część wybrzeża albańskiego ciągnąca się od granicy z Czarnogórą do miejscowości Wolra (Vlora). Część wybrzeża oblewana przez Morze Adriatyckie.

 • Wybrzeże Jońskie – południowa część wybrzeża albańskiego ciągnąca się od miejscowości Wlora (Vlora) do granicy z Grecją. Część wybrzeża nazywana riwierą albańską. Oblewana jest przez Morze Jońskie.


Ośrodki i atrakcje


 • Najważniejsze miasta: Szkodra, Kruja, Durres, Wlora, Saranda, Butrint.

 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Jezioro Szkoderskie, Twierdza Rozafa, Muzeum Skenderbega, orientalny bazar w Kruji, Oricum, Apollonia, Ksamil, Shengjin, Lezha, Park Narodowy Butrint i antyczne miasto Butrint.

 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Szkodry, Wybrzeże Adriatyku, Wybrzeże Jońskie.


Informacje praktyczne

 • Waluta – albańska waluta to lek (1€ = ok. 130 Lk, a 1$ = ok. 100 Lk).
 • Wizy – nie ma obowiązku wizowego do Albanii. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Albanii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego (podobnie jak do innych krajów na Bałkanach).
 • Ubiór – nie obowiązują żadne ograniczenia w ubiorze czy zachowaniu. Należy jednak pamiętać o obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie i meczety), w których obowiązuje odpowiedni ubiór. Zwłaszcza w meczetach – kobiety muszą mieć zakryte włosy, kolana i ramiona (zwykle w przedsionku leżą chusty, którymi można się okryć, wchodząc do obiektu).
 • Albania leży w tej samej strefie czasowej co Polska.


Wybrzeże Albanii, Albania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  15°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  75°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  16:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.15°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  76°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:36
  zach. słońca:
  16:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.13°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  73°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  16:17
 • Lekkie opady deszczu
  min.3°C max.12°C
  opady:
  12.9 mm
  wiatr:
  106°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:38
  zach. słońca:
  16:16
 • Intensywne opady deszczu
  min.9°C max.15°C
  opady:
  36.6 mm
  wiatr:
  127°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  16:15

Wybrzeże Albanii - klimat w Albania