Twierdza Rozafa - wakacje już od 1119 zł

Na wakacje: Twierdza Rozafa, Albania

Przewodnik turystyczny: Albania/ Wybrzeże Albanii/ Region Szkodry/ Szkodra (Shkodra, Skadar)/ Twierdza Rozafa

Słonecznie
17°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
0 km/h67°
Twierdza powstała jeszcze w okresie iliryjskim (przed IV w. p.n.e.), kiedy w okolicach Skadaru żyło plemię Labeatów. Twierdza liczy aż trzy poziomy, a kolejne (coraz wyżej na wzgórzu) opasane są murami obronnymi. Skadar i Twierdza Rozafa były często podbijane przez sąsiednich władców i przebudowywane według własnego uznania. Największą przebudowę i pełną orientalizację przeprowadzili Turcy. Obecnie na terenie twierdzy zostały tylko ruiny oraz dawny kapitanat, gdzie obecnie jest muzeum i restauracja. Z twierdzy rozciąga się przepiękny widok na okolicę i warto wspiąć się po stromym i śliskim podejściu. Młode pary często organizują na twierdzy sesje zdjęciowe do ślubnych albumów.
Z powstaniem twierdzy wiąże się legenda. Twierdzę budowało 3 braci. Wszystko, co wybudowali za dnia, było burzone w nocy; widząc, że nie są w stanie zakończyć budowy poprosili o pomoc wiłę, która postawiła warunek. Powiedziała, że pomoże zbudować niezniszczalną twierdzę, ale muszą zamurować w niej tę z żon braci, która następnego dnia przyniesie im obiad. Bracia umówili się, że nie powiedzą swoim żonom o umowie z wiłą, jednak dwóch starszych złamało dane słowo. Najmłodszy nic nie powiedział i to jego żona, Rozafa, następnego dnia przyniosła obiad. Zanim kobietę zamurowano, poprosiła, aby pozostawili jej wolną jedną rękę, jedną nogę, jedną pierś i jedno oko, żeby mogła głaskać swojego syna, chuśtać go na noce, karmić piersią i patrzeć jak dorasta.

Informacje praktyczne

 • Waluta – albańska waluta to lek (1€ = ok. 130 Lk, a 1$ = ok. 100 Lk).
 • Wizy – nie ma obowiązku wizowego do Albanii. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Albanii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego (podobnie jak do innych krajów na Bałkanach).
 • Ubiór – nie obowiązują żadne ograniczenia w ubiorze czy zachowaniu. Należy jednak pamiętać o obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie i meczety), w których obowiązuje odpowiedni ubiór. Zwłaszcza w meczetach – kobiety muszą mieć zakryte włosy, kolana i ramiona (zwykle w przedsionku leżą chusty, którymi można się okryć, wchodząc do obiektu).

Twierdza Rozafa, Albania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  33°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  64°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:08
  zach. słońca:
  20:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  61°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:09
  zach. słońca:
  20:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  209°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:09
  zach. słońca:
  20:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  124°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:10
  zach. słońca:
  20:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  60°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:10
  zach. słońca:
  20:18

Twierdza Rozafa - klimat w Albania