Twierdza Rozafa - wakacje już od 999 zł

Na wakacje: Twierdza Rozafa, Albania

Przewodnik turystyczny: Albania/ Wybrzeże Albanii/ Region Szkodry/ Szkodra (Shkodra, Skadar)/ Twierdza Rozafa

Lekkie opady deszczu
10°C
Opady:
1.9 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1004 hPa
Wiatr:
19 km/h160°
Twierdza powstała jeszcze w okresie iliryjskim (przed IV w. p.n.e.), kiedy w okolicach Skadaru żyło plemię Labeatów. Twierdza liczy aż trzy poziomy, a kolejne (coraz wyżej na wzgórzu) opasane są murami obronnymi. Skadar i Twierdza Rozafa były często podbijane przez sąsiednich władców i przebudowywane według własnego uznania. Największą przebudowę i pełną orientalizację przeprowadzili Turcy. Obecnie na terenie twierdzy zostały tylko ruiny oraz dawny kapitanat, gdzie obecnie jest muzeum i restauracja. Z twierdzy rozciąga się przepiękny widok na okolicę i warto wspiąć się po stromym i śliskim podejściu. Młode pary często organizują na twierdzy sesje zdjęciowe do ślubnych albumów.
Z powstaniem twierdzy wiąże się legenda. Twierdzę budowało 3 braci. Wszystko, co wybudowali za dnia, było burzone w nocy; widząc, że nie są w stanie zakończyć budowy poprosili o pomoc wiłę, która postawiła warunek. Powiedziała, że pomoże zbudować niezniszczalną twierdzę, ale muszą zamurować w niej tę z żon braci, która następnego dnia przyniesie im obiad. Bracia umówili się, że nie powiedzą swoim żonom o umowie z wiłą, jednak dwóch starszych złamało dane słowo. Najmłodszy nic nie powiedział i to jego żona, Rozafa, następnego dnia przyniosła obiad. Zanim kobietę zamurowano, poprosiła, aby pozostawili jej wolną jedną rękę, jedną nogę, jedną pierś i jedno oko, żeby mogła głaskać swojego syna, chuśtać go na noce, karmić piersią i patrzeć jak dorasta.

Informacje praktyczne

 • Waluta – albańska waluta to lek (1€ = ok. 130 Lk, a 1$ = ok. 100 Lk).
 • Wizy – nie ma obowiązku wizowego do Albanii. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Albanii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego (podobnie jak do innych krajów na Bałkanach).
 • Ubiór – nie obowiązują żadne ograniczenia w ubiorze czy zachowaniu. Należy jednak pamiętać o obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie i meczety), w których obowiązuje odpowiedni ubiór. Zwłaszcza w meczetach – kobiety muszą mieć zakryte włosy, kolana i ramiona (zwykle w przedsionku leżą chusty, którymi można się okryć, wchodząc do obiektu).

Twierdza Rozafa, Albania - prognoza pogody

 • Lekkie opady deszczu
  10°C
  opady:
  13.1 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1004hPa
  wiatr:
  109°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:01
  zach. słońca:
  16:44
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.11°C
  opady:
  12.7 mm
  wiatr:
  139°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  16:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.2°C max.7°C
  opady:
  9.4 mm
  wiatr:
  75°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  16:47
 • Przejściowa mżawka
  min.0°C max.8°C
  opady:
  3.6 mm
  wiatr:
  57°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  16:48
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.3°C max.9°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  94°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:58
  zach. słońca:
  16:49

Twierdza Rozafa - klimat w Albania