Twierdza Rozafa - wakacje już od 699 zł

Na wakacje: Twierdza Rozafa, Albania

Przewodnik turystyczny: Albania/ Wybrzeże Albanii/ Region Szkodry/ Szkodra (Shkodra, Skadar)/ Twierdza Rozafa

Lekkie opady deszczu
14°C
Opady:
3.3 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
6 km/h140°
Twierdza powstała jeszcze w okresie iliryjskim (przed IV w. p.n.e.), kiedy w okolicach Skadaru żyło plemię Labeatów. Twierdza liczy aż trzy poziomy, a kolejne (coraz wyżej na wzgórzu) opasane są murami obronnymi. Skadar i Twierdza Rozafa były często podbijane przez sąsiednich władców i przebudowywane według własnego uznania. Największą przebudowę i pełną orientalizację przeprowadzili Turcy. Obecnie na terenie twierdzy zostały tylko ruiny oraz dawny kapitanat, gdzie obecnie jest muzeum i restauracja. Z twierdzy rozciąga się przepiękny widok na okolicę i warto wspiąć się po stromym i śliskim podejściu. Młode pary często organizują na twierdzy sesje zdjęciowe do ślubnych albumów.
Z powstaniem twierdzy wiąże się legenda. Twierdzę budowało 3 braci. Wszystko, co wybudowali za dnia, było burzone w nocy; widząc, że nie są w stanie zakończyć budowy poprosili o pomoc wiłę, która postawiła warunek. Powiedziała, że pomoże zbudować niezniszczalną twierdzę, ale muszą zamurować w niej tę z żon braci, która następnego dnia przyniesie im obiad. Bracia umówili się, że nie powiedzą swoim żonom o umowie z wiłą, jednak dwóch starszych złamało dane słowo. Najmłodszy nic nie powiedział i to jego żona, Rozafa, następnego dnia przyniosła obiad. Zanim kobietę zamurowano, poprosiła, aby pozostawili jej wolną jedną rękę, jedną nogę, jedną pierś i jedno oko, żeby mogła głaskać swojego syna, chuśtać go na noce, karmić piersią i patrzeć jak dorasta.

Informacje praktyczne

 • Waluta – albańska waluta to lek (1€ = ok. 130 Lk, a 1$ = ok. 100 Lk).
 • Wizy – nie ma obowiązku wizowego do Albanii. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Albanii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego (podobnie jak do innych krajów na Bałkanach).
 • Ubiór – nie obowiązują żadne ograniczenia w ubiorze czy zachowaniu. Należy jednak pamiętać o obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie i meczety), w których obowiązuje odpowiedni ubiór. Zwłaszcza w meczetach – kobiety muszą mieć zakryte włosy, kolana i ramiona (zwykle w przedsionku leżą chusty, którymi można się okryć, wchodząc do obiektu).

Twierdza Rozafa, Albania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  12°C
  opady:
  16.9 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  90°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  19:29
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.8°C max.15°C
  opady:
  9.9 mm
  wiatr:
  91°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  19:30
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  156°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:31
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.21°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  161°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  19:33

Twierdza Rozafa - klimat w Albania